Hem Ülkede, Hem Sendikada ‘Tek Adamlığa Hayır!’

WhatsApp Image 2017-03-19 at 18.08.43

Güvenlik-Sen İşçi Meclisleri, Güvenlik-Sen 2.Olağan Kongresine giderken kongre çalışmalarının yanında güvenlik işçilerinin ‘hayır’ sesini yükseltmeye devam ediyor.

Güvenlik-Sen İşçi Meclisleri 26 Mart’ta İzmir Çiğli Belediyesi 2.kat konferans salonunda gerçekleştirilecek olan kongre yaklaşırken bir yandan sendikal bürokrasi ve Güvenlik-Sen’i sarı sendikaya çevirmek isteyen ‘tek adam’ anlayışına bir yandan da memleketin terk edilmek istendiği ‘tek adam’ anlayışına karşı mücadeleyi bir arada sürdürüyor.

Güvenlik-Sen İşçi Meclisi Başkan adayı Garip Karatay, sendikada ya da ülkenin genelinde her şeyi tekelinde bulundurmak isteyen tek adam anlayışına ‘hayır’ dediklerini ifade ederek, ‘’Toplumun en küçük biriminden başlayarak biat kültürü yaygınlaştırılmak isteniyor. İktidar ve para hırsı toplumu çürütüyor. Biz bu yaklaşımı üyesi olduğumuz Güvenlik-Sen’in yönetiminde görüyoruz. Sendika kavramının içi boşaltılarak, işçilerin emeği ile kurulan kurumu üç-beş insanın köşeyi döndükleri bir şirket haline getirmek istiyorlar. Karşı koyduğumuz bu anlayış bir tane insan ve etrafındakiler iktidarını korusun diye memleketin her yanında hakim kılınmak isteniyor’’ dedi.

Güvenlik-Sen’de karşılaştıkları tablo ile Başkanlık Sistemi olarak memlekete dayatılan tablonun aynı olduğunu belirten Karatay, ‘’Bütün emeği işçiler, emekçiler veriyor ama birileri bu emek üstünden kendi hayatlarını güvence altına almak için hiçbir şekilde hukuk tanımadan hareket edebiliyorlar. Yaptıkları her yanlışın faturası yine halka çıkıyor. Savaşlar, ekonomik kriz, özgürlüklerin kısıtlanması ile çöken sistem halkın üzerine çöküyor. İş cinayetlerinde biz ölüyoruz, en büyük yolsuzluk olan ‘asgari ücretle’ biz geçinmek zorunda bırakılıyoruz, 2010 referandumunda ‘2 sendikaya birden üye olabilme hakkı’ sözde getirildi ama bir sendikaya üye olunca işimizi kaybediyoruz… Başkanlık Sistemi’nin biz işçilere getirdiği hayırlı bir şey yoktur. Bizler güvenlik işçileri olarak sendikamızda da ülkenin yönetim biçimini faşizme sürükleyen anlayışa da ‘hayır’ demeye devam edeceğiz’’ şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın